6 nieoczywistych objawów depresji. Sprawdź, czy dotyczą Ciebie.

Objawy depresji bywają bagatelizowane lub nie zawsze przypisywanej właśnie tej chorobie. Tych sześciu symptomów do tej pory nie łączyliście z depresją.

Powszechnie uważa się, że depresja to poczucie wielkiego smutku i niechęci do życia. Pierwszy obraz, jaki pojawia się w naszych głowach, to człowiek pogrążony we własnych czarnych myślach, zamknięty w czterech ścianach. Oczywiście bywa tak, że depresja objawia się właśnie w ten sposób. Jednakże bywają przypadki – wcale nie tak rzadkie – gdy osoba chora na depresję prowadzi pozornie normalne życie. Otoczenie nie zdaje sobie sprawy z problemu. Co gorsza, czasami same chore osoby nie rozumieją do końca swoich zachowań i mija wiele czasu, zanim dojdą do świadomości swojej choroby.

Poznaj nietypowe objawy depresji

Zapominalstwo i osłabiona koncentracja

Ten objaw depresji możemy zrzucać na karb wielu obowiązków, pędowi życia i spirali obowiązków. Mgła mózgowa, objawiająca się osłabioną koncentracją, “zawieszaniem się”, niejednokrotnie wykonywaniem czynności bez świadomości ich wykonywania, a także częste zapominanie o różnych rzeczach może być symptomem depresji. Badania pokazują, że długotrwała depresja lub permanentny stres powodują produkcję większej ilości kortyzolu.  Hormon ten, zwany także “hormonem stresu”, wpływa na osłabienie pamięci oraz pogorszenie możliwości uczenia się. Na szczęście problemy te mijają wraz z terapią leczniczą.

Kompulsywne objadanie się i otyłość

Badania potwierdzają, że osoby cierpiące na depresję miewają problemy z nadmiernym objadaniem się, a co za tym idzie — z przybieraniem na wadze. Jak pokazują badania, chorzy na depresję mają tendencję do nabierania tkanki tłuszczowej w okolicach talii, a to z kolei zwiększa ryzyko zawału serca i miażdżycy.

Ból pleców

Przewlekłe bóle pleców w okolicy krzyżowej mogą być objawem depresji, ale mogą też ją powodować. Objawem depresji może być również ból w okolicy szyi i barków — bardzo często właśnie w tym miejscu kumulują się napięcia wynikające ze stresu i złego stanu psychicznego. Ważne jest, aby zastosować odpowiednią terapię leczenia bólu. A w przypadku, gdy pojawiają także inne symptomy wskazujące na depresję — udać się do psychiatry.

Wybuchy złości

Wybuchy złości, wrogość oraz drażliwość są częstymi objawami występującymi w depresji jednobiegunowej. U Około ⅓ pacjentów leczonych na depresję odnotowuje się wybuchy gniewu. W takich momentach występują również objawy somatyczne, takie jak tachykardia, pocenie się, uderzenia gorąca i ucisk w klatce piersiowej.

Problemy w podejmowaniu decyzji

Trudności w podejmowaniu decyzji są jednym z podstawowych objawów depresji. Może wynikać z braku wiary w powodzenie planowanych przedsięwzięć oraz z pesymistycznego nastawienia do rzeczywistości.
Niezdecydowanie może mieć także swoje podłoże w lęku przed popełnieniem błędu i ewentualnym poczuciem winy z tego powodu.

Zaniedbywanie siebie

Z neurobiologicznego punktu widzenia depresja łączona jest z dysfunkcją płata czołowego. Obszar ten odpowiada między innymi za wolę działania oraz za nawyki. Zrozumiałym jest więc fakt, że osoby chorujące na depresję mają problemy z dbaniem o siebie i swoje otoczenie — brak im siły oraz motywacji. W niektórych przypadkach chory nawet nie dostrzega tego problemu, co może wzbudzać tym większy niepokój bliskich mu osób.

Źródła:

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.559.429&rep=rep1&type=pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9809215

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3132433/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *