Przyczyny depresji poporodowej

Coraz więcej mówi się o depresji poporodowej, dzięki czemu świadomość tego problemu wzrasta. Jednak niestety wciąż zbyt często pokutuje myślenie, że zachowanie kobiet doświadczających tej choroby to jedynie “widzimisię”, lenistwo lub wymówki matki, by odsunąć od siebie konieczność opieki nad dzieckiem. Takie myślenie jest bardzo krzywdzące i szkodliwe. Przyjrzyjmy się przyczynom, by lepiej zrozumieć istotę depresji poporodowej.

Początki depresji poporodowej

Około 4 tygodni po porodzie mogą wystąpić objawy depresji poporodowej. Przyczynami są chemiczne zmiany, jakie zachodzą w ciele matki, a także zmiany społeczne oraz psychologiczne związane z przyjściem na świat dziecka. Pojawiają się nowe obowiązki oraz oczekiwania względem kobiety. Najbliższe otoczenie powinno być wyczulone na wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu świeżo upieczonej mamy, aby móc w odpowiednim momencie ruszyć z pomocą.

Nie należy mylić depresji poporodowej z baby bluesem. Baby blues pojawia się zazwyczaj do kilku dni po porodzie, trwa do około dwóch tygodni i ustępuje samoistnie. Nie jest to stan, który wymaga leczenia – doświadcza go 80% mam.

Przyczyny depresji poporodowej

Hormony

Jedną z przyczyn jest gwałtowny spadek hormonów. Już trzy dni po porodzie poziom prolaktyny oraz estrogenu wraca do poziomu sprzed ciąży. Podczas ciąży poziom tych hormonów wzrasta dziesięciokrotnie, to nie dziwi fakt, że tak gwałtowna zmiana jest dla organizmu dotkliwie odczuwalna. Wahaniom w tym okresie ulegają także hormony tarczycy, to przyczyniać się do poczucia smutku, zmęczenia i ospałości. Zmiany hormonalne mogą być jednym z wyzwalaczy depresji.

Czynniki społeczne i emocjonalne

Pojawienie się nowego członka rodziny wiąże się z nowymi obowiązkami oraz dużymi zmianami w dotychczasowym trybie życia. Badania pokazują, że kobiety, które podczas ciąży są pozbawione wsparcia ze strony partnera, rodziny oraz przyjaciół są w większym stopniu narażone na depresję poporodową. Nowe obowiązki mogą przyczyniać się do powstania lęku związanego ze stratą poczucia własnej tożsamości, odrębności i niezależności. Permanentne zmęczenie powoduje trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków, co może w konsekwencji wywoływać poczucie winy. To również wpływa na rozwój depresji.

Stres

Coraz większe znaczenie przypisuje się stresowi, jako czynnikowi wpływającemu na pojawienie się depresji poporodowej. Doświadczenie silnego stresu przed zajściem w ciążę, w czasie jej trwania lub po porodzie zwiększa ryzyko zachorowania na depresję poporodową. Co należy do najsilniejszych wyzwalaczy stresu? Problemy finansowe, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, zakończenie związku itp. Jeżeli doświadczasz silnego stresu i obawiasz się, że może to mieć wpływ na rozwój depresji, zastosuj techniki relaksacji. Pomoże to w uspokojeniu i zmniejszy napięcie.

Czynniki ryzyka

  • Pewne okoliczności mogą wpływać na zwiększenie ryzyka pojawienia się depresji poporodowej. Warto o tym wiedzieć już w okresie ciąży, a najlepiej przed zajściem w nią, aby móc odpowiednio przygotować siebie oraz otoczenie na to, co może nadejść po porodzie.
  • Ryzyko depresji poporodowej zwiększa się gdy:
  • w przeszłości wystąpiła u Ciebie depresja
  • Depresja poporodowa wystąpiła u kogoś w rodzinie
  • masz już dzieci – im ich więcej, tym ryzyko większe
  • cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego
  • brakuje Ci wsparcia w Twoim otoczeniu – jesteś samotna, w Twoim związku nie układa się dobrze

Warto wiedzieć, co leży u podłoża depresji poporodowej. Chorej kobiecie taka świadomość pomoże szukać specjalistycznej pomocy. Najbliższe otoczenie świeżo upieczonej mamy, dzięki zdobyciu informacji na ten temat, podejdzie do problemu z większą wrażliwością.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł może komuś pomóc – podziel się nim.

Jeżeli depresja poporodowa dotknęła Cię bezpośrednio lub pośrednio – podziel się tym w komentarzu. Będzie to cenna wiedza dla wszystkich osób zgłębiających temat.

Źródła:

https://www.webmd.com/depression/guide/postpartum-depression#1

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/postpartum-depression-facts/index.shtml

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *